Stipriai pakitę mitybos įpročiai – greitojo maisto restoranai, pusfabrikačiai, neadekvatūs mitybos patarimai – veikia mūsų virškinamąjį traktą bei silpnina sveikatą. Būtent valgymo kultūros stoka ne vieną priverčia praverti „Biofirst“ klinikos duris ir prašyti gastroenterologo pagalbos. Daugelis pacientų nustemba išgirdę, jog pirmasis patarimas norint pagelbėti savo skrandžiui – gamintis maistą namuose. Antrasis, deja, sudėtingesnis – vengti nuolatinės įtampos ir streso.

Apie virškinamojo trakto problemas, ligų simptomus ir klinikoje atliekamus tyrimus problemoms identifikuoti kalbėjomės su „Biofirst“ klinikos gydytoja gastroenterologe Elžbieta Rambyniene.

Netipiniai simptomai gali byloti apie virškinamojo trakto problemas

Dažniausi virškinamąjį traktą apimantys nusiskundimai yra skausmas epigastriume ar už krūtinkaulio, rėmens graužimo pojūtis, atsirūgimas, nevirškinimo, sąstovio jausmas epigastriume pavalgius, alkio skausmai, skausmas po kairiuoju ar dešiniuoju šonkaulių lankais, pilvo pūtimas, raižymas, apsunkintas ar, atvirkščiai, dažnas tuštinimasis. Taip pat pacientus gali varginti bendras silpnumas, svorio kritimas, tuštinimasis su kraujo priemaiša ir tuštinimosi pobūdžio pasikeitimas. Kartais ir netipiniai simptomai, tokie kaip kosulys, rytinis krenkštimas, lėtinis sinusitas ar rinitas, išduoda virškinamojo trakto problemas.

Įtaką virškinimo sutrikimų atsiradimui daro stresas, mityba ir genetika

Tiek genetiniai faktoriai, tiek mitybos įpročiai lemia virškinamojo trakto sutrikimus. Dažnai jaunus pacientus vargina funkcinio pobūdžio virškinimo sutrikimai, kuriuos lemia stresas, mitybos režimo nebuvimas ir mitybos įpročiai. Nemažą dalį viršutinės virškinamojo trakto dalies sutrikimų lemia infekuotumas H. Pylori bakterija. Gyvenimo būdo, mitybos korekcija dažnai padeda išvengti prasidedančios ligos komplikacijų ir sumažinti vartojamų vaistų poreikį. Rekomenduojama vengti rūkytų, konservuotų, marinuotų produktų, rūgščių pieno produktų, kavos, rūkalų, gazuotų gėrimų, siekiant sumažinti viršutinės virškinamojo trakto dalies pažeidimo riziką. Dieta turėtų būti individualizuota priklausomai nuo varginančių simptomų ir nustatytos patologijos.

Aptikti virškinamojo trakto sutrikimus ir išvengti varginančių simptomų padės „Biofirst“ klinikoje atliekami tyrimai

„Biofirst“ klinikoje atliekami neinvaziniai tyrimai, tokie kaip viršutinio pilvo aukšto echoskopija, bei invaziniai tyrimai – ezofagogastroduodenoskopija (viršutinės virškinamojo trakto dalies endoskopija, įvertinanti stemplės, skrandžio bei dvylikapirštės žarnos pakitimus) bei kolonoskopija (FKS), kurie atliekami pasirinktinai, priklausomai nuo įtariamos patologijos lokalizacijos. Jei numatoma atlikti ezofagogastroduodenoskopiją (EGDS), tuomet rekomenduojama nevalgyti ir negerti likus 6 valandoms iki numatomo tyrimo. Jei numatoma atlikti storojo žarnyno tyrimą (kolonoskopiją), reikalingas specialus žarnyno paruošimas (valymas) vieną dieną prieš procedūrą pagal schemą. Dauguma funkcinio pobūdžio ligų (dirgliosios žarnos sindromas, funkcinė dispepsija ir pnš.) lengvai kontroliuojamos pasitelkiant mitybos ir gyvenimo būdo korekciją, kai kuriais atvejais reikalingas papildomas medikamentinis gydymas. Opaligė, GERL – ligos, kurioms reikalingas sistemingas kompleksinis gydymas bei aktyvi gastroenterologo priežiūra, siekiant gerai kontroliuoti simptomus ir pasiekti visišką ligos remisiją.

Visuomenė­je susiforma­vę daugybė mi­tų, susijusių su virškinamojo trakto ligomis ir jų diagnostika. Vienas jų – tai, kad tokiomis ligomis serga tik pagy­venę žmonės, nors dėl streso, netaisyklingos mitybos ir žalingų įpročių kai kurios ligos, tarkime, opaligė, diagnozuojama dešimtiems metų vaikams. Kitas mitas, trukdantis laiku apsilankyti gydymo įstaigoje, – tyrimų sukeliamas skausmas, nors tai jau senokai nėra tiesa: tiek gastroskopinius, tiek kolo­noskopinius tyrimus „Biofirst“ klinikoje jau turime galimybę atlikti su sedacija (intravenine nejautra)“, – pasakojo gydytoja gastroenterologė Elžbieta Rambynienė, klinikoje diagnozuojanti ir gydanti ūmias ir lėtines stemplės, skrandžio, žarnyno, išangės, kasos, kepenų, tulžies pūslės ligas, atliekanti pilvo organų echoskopinius tyrimus.

Negydomos virškinamojo trakto ligos gali komplikuotis

Tirtis virškinamąjį traktą reikėtų ne tik dėl komplikacijų, bet ir dėl profilaktikos. Blo­giausia, kad pacientai ilgą laiką nejaučia jokių simptomų, todėl dažnai susigriebia per vėlai. Subalansuota mityba, fizinis judėjimas bei tvarkingas darbo ir poilsio režimas – laiko patikrinti ir gydytojų rekomenduojami rūpinimosi savimi faktoriai.

Gastroskopijos kainos

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trys didieji banginiai, galintys padėti apsisaugoti nuo virškinamojo trakto ligų - subalansuota mityba, fizinis judėjimas bei darbo ir poilsio režimas.