Žurnale „Stilius“ interviu su „Biofirst“ klinikos dermatologėmis apie odos sveikatą.

Tikriausiai nerastume žmogaus, nenorinčio džiaugtis lygia ir sveika oda nepriklausomai nuo jo amžiaus. O kas galėtų geriau žinoti, kaip rūpintis savo oda, kad jauni ir gražūs būtume kuo ilgiau, jei ne gydytojos savo pacientų oda besirūpinančios kiekvieną dieną? Apie odos poreikius ir jos priežiūrą bėgant laikui pasakoja „Biofirst“ klinikos gydytojos dermatovenerologės.

15+ Aknė – rimta odos liga

Gydytoja dermatovenerologė Augustė Sutkutė:

„Grožis paaugliams neretai svarbiau nei sveikata, todėl daug kur prarandamas saikas, o juk tai, kaip oda rūpinamės nuo pat jaunų dienų, lemia kaip mūsų oda atrodo vyresniame amžiuje. Viena didžiausių problemų šiuo laikotarpiu – aknė. Svarbiausia, ką norėtųsi pasakyti visiems, kenčiantiems nuo šios problemos – aknė nėra tiesiog savaime praeinantis paauglystės požymis, tai yra odos liga, todėl nederėtų užsiimti savigyda. Labai svarbu nedelsti, nes net pagydžius užleistą aknę vėliau tenka kovoti su padariniais – randais ir pigmentinėmis dėmelėmis. Gydymo metodų yra daug ir įvairių, tačiau turint galimybes visada rekomenduoju vieną moderniausių procedūrų – aknės gydymą lazeriu. Šios procedūros slopina riebalinių liaukų veiklą, naikina aknės bakteriją, mažina uždegimą ir šviesina dėmeles.“

25+ Svarbiausia – teisingi įpročiai

Gydytoja dermatovenerologė Sandra Bytautienė:

„Saugoti savo odą nuo saulės spindulių reikia visą gyvenimą, bet šiame amžiaus tarpsnyje tai tampa ypač svarbu. Juk nenorite pagreitinti odos senėjimo procesų, pigmentacijos ar išsiplėtusių kapiliarų susidarymo. Iki trisdešimties dar tikrai nereikia stiprių anti-aging produktų, net atvirkščiai, jie gali prišaukti aknę, tačiau tai – pats laikas pradėti naudoti stangrinamąjį paakių kremą.

Jei kova su akne dar nebaigta – pastebima, kad jos lokalizacija persikelia į kaklo sritį, kas rodo sąsają su hormonais. Jei uždegiminė aknė, kuomet stebimi pūliniai ir raudoni bėrimai, jau praėjusi, laikas pasirūpinti aknės padariniais – randais ir pigmentinėmis dėmėmis. Jie efektyviai įveikiami lazerinėmis procedūromis ir odos šveitimu natūraliomis rūgštimis.

Kitas šiuo laiku odai įtaką galintis daryti veiksnys – nėštumas. Jo metu būtina itin atidžiai saugoti odą nuo išsausėjimo, saulės poveikio ir agresyvaus odos šveitimo, nes tai gali lemti pigmentacijos pakitimus.

35+ Senėjimas nevyksta tolygiai

Medicinos mokslų daktarė, gydytoja dermatovenerologė Jurgita Karčiauskienė:

„Nors kolageno odoje pradeda mažėti jau dvidešimtmečiams, sulaukę 40-ies imame pastebėti akivaizdesnius pokyčius. Prisiminkite, kad senėjama ne pamažu, o tam tikrais šuoliais, vienas jų – 36–40 metų. Šiuo laiku oda tampa plonesne, todėl išryškėja smulkios raukšlelės, ypatingai aplink akis ir lūpas, pradeda silpti veido raumenys. Dienai rekomenduoju rinktis drėkinantį kremą su vitaminais A, C, E, kofermentu Q10, o nakčiai rekomenduoju priemonę su retinoliu, kuris padeda mažinti raukšles ir pigmentines dėmes. Kosmetika, tinkanti jaunoms merginoms, gali pridaryti daug rūpesčių trisdešimtmetėms ir atvirkščiai.

Šiuo laikotarpiu, ypač po vasaros, pasireiškia pirmieji veido rožinės požymiai – išryškėja smulkūs kapiliarai ir nepraeinantis veido odos paraudimas. Tokias veido odos problemas sėkmingai sprendžiame lazerio procedūromis, tačiau nesisaugant saulės ir toliau, rožinė gali progresuoti į sunkesnes uždegimines formas.

Kartą per metus siūlau atlikti mezoterapijos kursą: oda taps skaistesnė, lėtės senėjimo procesai. Truputis botulino toksino šiuo laiku padės sumažinti pykčio raukšlę kaktoje ar „žąsų kojeles“ akių kampučiuose.“

45+

Medicinos mokslų daktarė, gydytoja dermatovenerologė Silvija Kontautienė:

„Šiuo laiku lėtėja odos atsinaujinimas, o už stangrią ir jaunatvišką odą atsakingų elastino ir kolageno skaidulos lūžinėja, storėja ir kietėja, todėl oda sausėja, labiau išryškėja raukšlės, aiškiai pasimato kiek žalos padarė saulės spinduliai.

Efektyvi atjauninanti procedūra – frakcinis veido odos atjauninimas lazeriu. Rezultatai matomi vos po vienos procedūros, o pašalinus pažeistą odos sluoksnį stimuliuojama kolageno gamyba. Po keturiasdešimties bent du kartus per metus rekomenduoju atlikti PRP injekcijas, jos ne tik lėtina odos senėjimą ir skatina jos atsinaujinimą, bet ir slopina plaukų slinkimą.

Be to, jei iki tol nakčiai naudojote 0,5 proc. koncentracijos retinolį, pats laikas, pasitarus su dermatologu, jo koncentraciją padidinti iki 1 proc.“

55+ Odos pokyčius lemia hormonai

Gydytoja dermatovenerologė Giedrė Gajauskienė:

„Hormoniniai pokyčiai sukelia odos išsausėjimą ir elastingumo mažėjimą, todėl, nors tinka tos pačios priemonės, kurios buvo naudojamos anksčiau, jų naudojimas turi būti dažnesnis, kaip ir apsilankymai pas odos priežiūros specialistus. Svarbiausia odą drėkinti, su pacientėmis dažniausiai sudarome odos priežiūros planą, įtraukdamos ir estetinės medicinos procedūras – PRP terapiją, biorevitalizaciją, mezoterapiją, lazerines procedūras. Prižiūrint savo odą, jau galima viskas. Kokybiškų priemonių ir procedūrų dėka kai kuriuos senėjimo požymius panaikiname, kitus pristabdome. Pravartu organizmą papildyti ir maistinėmis medžiagomis, kurių jis gamina vis mažiau. Tai gali būti tiek geriamoji hialurono rūgštis, tiek kolagenas. Žinoma, odos senėjimas yra neišvengiamas, bet tai nereiškia, kad negalime atrodyti gražūs bet kokio amžiaus. Kai yra tiek priemonių ir procedūrų su tuo galima sėkmingai kovoti, tik jūs galite nuspręsti kaip atrodys jūsų oda.“