Sveika mityba – ilgesnis gyvenimas: 6 populiariausi mitai

 

Konsultuoja BIOFIRST klinikos dietologė Rūta Petereit

Jeigu pasiteirautumėte mitybos specialistų, kokių klausimų jie dažniausiai sulaukia, tai jie greičiausiai pradėtų vardyti įvairius mitus apie mitybą ir sveikatą, kurie kiekvienam iš mūsų yra ypač aktualūs. Internetinėje erdvėje tiek daug dietų, patarimų, mitų ir faktų, kad neretai sunku surasti, kuo tikėti. Štai Jums dar keletas populiarių mitų, į kuriuos turime atsakymus.

 

1 MITAS. „Nebūtina gerti vandens, jį puikiai kompensuoja kiti išgerti skysčiai – kava, vaisvandeniai, arbata“.

Netiesa. Vandens mūsų organizme negalima pakeisti jokiais skysčiais – nei arbata, nei kava ar sultimis. Išgerti kas dieną reiktų bent šešias stiklines vandens, geriausiai būtų saikingai ir palaipsniui gurkšnojant dienos eigoje. Yra paskaičiuota, jog kas valandą išgeriant tris gurkšnelius vandens, per visą dieną išgeriamas rekomenduotinas kiekis. Na, o trys gurkšneliai per valandą juk nėra teik ir daug.

 

2 MITAS. „Sulieknėti puikiai padeda produktai, padedantys atsikratyti svorio – kokosų aliejus, obuolių acto sidras, kofeinas“.

Netiesa. Šių produktų vartojimo nauda metant svorį yra daugiau savitaiga, nei tyrimais pagrįstas faktas. Moterys, tvirtai nusprendusios atsikratyti nereikalingų kilogramų, ir galvodamos, kad suvalgydamos kokosų šaukštelį kas dieną sulieknės, klysta. Moterys, nusprendusios sulieknėti, natūraliai pradeda labiau stebėti, ką lieknėjimo periodu deda į burną. Todėl svoris ir krenta. Tačiau vienintelis mokslo ir laiko patikrintas būdas sulieknėti – tai sveika, subalansuota, pilnavertė mityba.

 

3 MITAS. „Moterims, norinčioms tobulos figūros, itin rekomenduojamos iškrovos dienas – visiškai nevalgyti dieną ar net dvi per savaitę“.

Netiesa. Tobulą moters figūrą išlaikyti padės tik fizinis aktyvumas ir teisinga, visavertė mityba. Tam tikros iškrovos dienos yra galimos, tačiau jos turi būti suderintos su specialistu, individualiai sudarytos pagal svorį ketinančios mesti moters įpročius ir poreikius. Jokios iškrovos dienos metu neturi būti suvartojama mažesnis kalorijų kiekis, nei minimali reikiama dienos norma.

 

4 MITAS. „Valgyti po šeštos valandos vakaro – nuodėmė figūrai“.

Netiesa. Valgyti po šeštos valandos vakaro tikrai galima. Nepatartina valgyti tik likus mažiau nei dviem-trims valandoms iki laiko, kada ruošiamasi miegoti. Valgant labai svarbus rėžimas – pusryčiauti reikia per pirmąsias tris valandas nuo tada, kada pabudome, o valgyti tris-penkis kartus per dieną.

 

5 MITAS. „Žiemą sulėtėja medžiagų apykaita, organizmas pradeda kaupti riebalus – būtent dėl to ir priaugame papildomų kilogramų“.

Medžiagų apykaita žiemą nesulėtėja. Dėl papildomų kilogramų po žiemos kaltos didžiosios metų šventės ir, žinoma, mažesnis fizinis aktyvumas – vasarą esame nuolatiniame skubėjime ir lėkime, o žiemos vakarus dažniausiai leidžiame sau praleisti lovoje. Vasarą nueiti rekomenduojamuosius dešimt tūkstančius žingsnelių yra savaime suprantama, na, o žiemą, ypač šalčių metu, tai būtų didžiausia kančia.

 

Dietologo paslaugų kainos