Priklausomybė alkoholiui. 7 dažniausi mitai ir faktai

Konsultuoja BIOFIRST klinikos gydytoja psichiatrė Daiva Petravičienė

 

Alkoholizmą, kaip vieną dažniausių priklausomybių, Lietuvoje gaubia daugybė mitų. Vieni mano, kad į alkoholio liūną įkliūva tik žemesnių pajamų, pigius ir nekokybiškus alkoholinius gėrimus vartojantys žmonės, kiti tvirtina, arba kad iš šio liūno ištrūkti įmanoma tik nežmoniškomis valios pastangomis. Tačiau, kiek šie mitai slepia tiesos?

 

1 MITAS. „Jeigu alkoholį vartosiu dažnai, bet nedideliais kiekiais, tai tikrai nepavers manęs alkoholiku“.

Netiesa. Alkoholis sutrikdo smegenų veiklą ir lėtai perima kontrolę, todėl tampa vis sunkiau atsispirti. Priklausomybė nuo alkoholio gali pasireikšti kiekvienam ir gali atsirasti bet kuriuo gyvenimo etapu.

 

2 MITAS. „Alkoholio vartojimas – tik mano asmeninis sprendimas. Jeigu pats nenorėsiu, alkoholiku netapsiu“.

Tiesa. Alkoholio vartojimas – kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas, tačiau priklausomybės nuo alkoholio atsiradimo rizikai labai daug įtakos turi genai (net iki 70 procentų), alkoholis, aplinka. Alkoholis labiausiai žaloja socialiai pažeidžiamus žmones. Alkoholio vartojimo skirtumai žmogaus socialinėje aplinkoje turi reikšmingą poveikį to žmogaus elgesiui: žmogus negeria, jeigu socialinėje aplinkoje daugiau negeriančių, ir geria nesaikingai, jeigu socialinėje aplinkoje daugiau girtaujančių asmenų.

 

3 MITAS. „Niekada netapsi alkoholiku, jei gersi „tauriuosius“ gėrimus. Priklausomybę sukelia tik silpnesnis alkoholis – sidras, šampanas, alus“.

Netiesa. Yra tam tikri rizikos lygio kriterijai pagal per dieną išgeriamo alkoholio kiekį: maža rizika – vyrai 1-40 gramų, moterys 1-20 gramų, didelė rizika – vyrai 61-100 gramų, o moterys 41-60 gramų. Taigi, ar tai būtų „taurieji“ gėrimai, ar „negrynas“ alkoholis (kaip alus, sidras, vynas), visi gali sukelti priklausomybę, jei viršijamas per dieną išgeriamo alkoholio kiekis.

 

4 MITAS. „Galima būti alkoholiku ir puikiai tai slėpti nuo visuomenės“.

Tiesa. Taigi, pradinėse priklausomybės nuo alkoholio stadijose, žmonės gali išlaikyti šeimą, dirbti, atlikti visas savo pareigas, tačiau didėjant priklausomybės stadijai, blogėja žmogaus socializacija, darbinė veikla, šeimyniniai santykiai. Priklausomybė nuo alkoholio gali išsivystyti ir turintiems aukštą išsilavinimą, tačiau jie ir jų šeimos nariai ilgą laiką gali sugebėti tai slėpti. Ryškėjant alkoholinei asmenybės degradacijai, pasireiškia visos socialinės pasekmės.

 

5 MITAS. „Alkoholiui priklausomybę turi tik silpno charakterio žmonės“.

Netiesa. Priklausomybė nuo alkoholio nėra charakterio silpnumas. Alkoholis sutrikdo smegenų veiklą ir lėtai, visai nepastebint, perima kontrolę, todėl tampa vis sunkiau atsispirti. Priklausomybė nuo alkoholio gali pasireikšti kiekvienam ir gali atsirasti bet kuriuo gyvenimo etapu visai to nesitikint ir nepastebint. Priklausomybės nuo alkoholio atsiradimo rizikai įtakos turi genai (lemia 50-70% rizikos), alkoholis, aplinka (kuo daugiau aplinkoje yra alkoholio ir jo vartojimas joje, tuo didesnė tikimybė jai atsirasti).

 

6 MITAS. „Jeigu ir vartosiu alkoholį namuose kas dieną, niekas to nepastebės“.

Netiesa. Reguliarus per didelio kiekio alkoholio vartojimas veikia išvaizdą ir yra tiesiogiai matomas ant veido ir viso kūno. Yra dvi pagrindinės vietos, kurias pastebimai veikia alkoholis: kūno svoris (alkoholis stimuliuoja alkį, todėl, gerdami žmonės valgo daugiau, be to pačiame alkoholyje yra labai daug kalorijų) ir oda (alkoholis sukelia dehidratuojantį poveikį, todėl oda gali tapti sausa ir atrodyti suglebusi, raukšlėta ir per anksti susenus).

 

7 MITAS. „Alkoholis pagerina žmonių intymius santykius, skatina elgtis ir būti seksualesniais“.

Netiesa. Kuo didesnis yra suvartotas alkoholio kiekis, tuo labiau silpnėja gebėjimas mąstyti. Taigi išgėręs žmogus labiau „susidomi“ intymiais santykiais, tačiau šis susidomėjimas neatitinka realių organizmo sugebėjimų. Iš tikrųjų, alkoholis yra svarbi impotencijos priežastis, mažina moterų bei vyrų vaisingumą, gali sumažinti domėjimąsi intymiais santykiais.

 

Psichiatro paslaugų kainos