Jaunos merginos neretai jaudinasi prieš ginekologo konsultaciją, nes nežino ko tikėtis, baiminasi, kad skaudės, drovisi ir vis atidėlioja vizitą. Tačiau visai be reikalo! Pirmojo vizito metu pacientės laukia šiltas pokalbis su gydytoja, kuri yra pasirengusi atsakyti į mergaitę dominančius klausimus.

Apie mergaičių ir paauglių ginekologiją  kalbamės su gydytoja akušere-ginekologe Ona Černiauskaite.

Pirmas kartas pas gydytoją ginekologą

Pirmojo vizito metu gydytojas akušeris-ginekologas išsamiai paaiškina tyrimų eigą, supažindina ir paaiškina amžiaus fiziologiją, neatlieka jokių skausmingų procedūrų. Jei mergaitė dar nėra pradėjusi lytinio gyvenimo, jai gali būti atliekamas ultragarsinis tyrimas, makšties išskyrų pasėlis, hormoniniai tyrimai, kurie nesukelia jokio skausmo ar nemalonių pojūčių.

Mergaičių ginekologinės problemos

„Dažniausiai mergaitės į gydytoją akušerį-ginekologą kreipiasi dėl teisingos higienos įgūdžių neturėjimo bei gausių, skausmingų mėnesinių. Šių ginekologinių problemų priežastimi gali būti amžiaus fiziologijos nulemti veiksniai, o kartais ir kiaušidžių cistiniai dariniai bei lyties organų gerybiniai augliai,“ – akcentuoja „Biofirst“ klinikos gydytoja akušerė-ginekologė Ona Černiauskaitė, kuri taip pat teigia, kad paauglės kreipiasi į ginekologą ir dėl nereguliarių mėnesinių. Anot gydytojos, šią problemą gali iššaukti įvairi endokrininė patologija, kiaušidžių cistiniai dariniai, nervinis stresas, ženklūs kūno masės pokyčiai, kurie sąlygoja hormonų apytakos disbalansą.

Kada sunerimti?

„Į gydytoją akušerį-ginekologą rekomenduojama kreiptis, jeigu mėnesinės prasidėjo anksčiau nei 10-ties metų arba kai mėnesinių nėra sulaukus 15-likos metų Taip pat, jeigu mėnesinės nereguliarios praėjus 2–3 metams nuo jų pradžios. Į gydytoją akušerį-ginekologą reiktų kreiptis sutrikus mėnesinių ciklui, esant skausmingoms ir gausioms mėnesinėms, pasikeitus išskyroms iš makšties.“ – pasakoja gydytoja. Taigi, jei mergaitė, kuri dar nėra pradėjusio lytinio gyvenimo, neturi jokių sveikatos nusiskundimų, pas ginekologą apsilankyti nėra būtina nepriklausomai nuo jos amžiaus.

Kontracepcijos priemonės

Gydytoja Ona Černiauskaitė pataria, kad pas gydytoją akušerį-ginekologą apsilankyti reiktų prieš pradedant lytinius santykius tam, kad būtų aptarta lytiškai plintančių ligų prevencija bei kontracepcijos klausimai. Nėštumo tema šeimose gali būti tabu, todėl apsilankius pas gydytoją mergaitės gali daugiau sužinoti apie būdus, kaip išvengti nepageidaujamo nėštumo, kokios kontraceptinės tabletės jai tinkamiausios ir ar ji gali jas vartoti. Mergaitė gali nesidrovėti gydytojos ir klausti ją dominančių klausimų apie save, seksualumą, savo sveikatą ar lytinius santykius.

Lytiškai plintančių ligų prevencija

„Mergaites, kurios ruošiasi pradėti lytini gyvenimą, rekomenduojama paskiepyti nuo aukštos rizikos žmogaus papilomos virusų. Šie virusai plinta lytinių santykių metu, esant kontaktui su užsikrėtusio asmens lytinių organų išskyromis,“ – perspėja gydytoja akušerė-ginekologė Ona Černiauskienė ir įspėja, kad užsikrėsti galima net nesant tiesioginiai sueičiai, pavyzdžiui, glamonėjantis. Todėl apsilankius pas gydytoją ir mergaitei paskyrus tinkamas prevencijos priemones, galima užkirsti kelią lytiškai plintančioms ligoms.

Šeimoje susiformavęs natūralus požiūris į profilaktinę ginekologinę apžiūrą bei laiku suteikta specialisto konsultacija gali mergaites apsaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo ir pavojingų ligų.

Akušerio-ginekologo teikiamos paslaugos ir konsultacijų kainos