Lytinių organų pūslelinė – kaip apsaugoti save ir artimą?Virusas, skambiai pavadintas Herpes simplex, šiandien aptinkamas beveik kiekvieno žmogaus organizme. Skaičiuojama, kad virusą kartu su savimi „nešiojasi“ devyni iš dešimt žmonių. Jei imunitetas stiprus, virusas organizme gali tūnoti ramiai, ir apie tai, jog visgi esame viruso nešiotojai, taip ir nesužinosime. O štai susidarius palankioms sąlygoms – peršalus, keičiantis orams, sergant – virusas kaipmat primena apie save ir sukelia daug nemalonumų.

Apie Herpes simplex viruso sukeliamas problemas kalbėjomės su „Biofirst“ klinikos gydytoja akušere-ginekologe Ona Černiauskaite.

Kas yra pūslelinė ir kas ją sukelia?

Pūslelinė – tai virusų sukelta liga. Pūslelinę sukelia Herpes simplex virusas (HSV). Pūslelinė pasireiškia gleivinių, odos, o kartais ir centrinės nervų sistemos bei vidaus organų pokyčiais.

Ar lytinių organų ir lūpų pūslelinę sukelia tas pats virusas?

Paprastoji pūslelinė (Herpes simplex) skirstoma į du tipus – HSV-1 ir HSV-2. HSV-1 virusas sukelia pūslelinę viršutinėje kūno dalyje, HSV-2 virusas pažeidžia apatinę kūno dalį. Pirmasis dažniausiai pažeidžia veido zoną: lūpas (Herpes labialis), nosį, veido odą, akių ir burnos gleivines. Antrojo, lytinių organų (Herpes genitalis) pūslelinė pažeidžia išorinius vyro ar moters lytinius organus ir išangę.

Kokiu keliu plinta pūslelinės virusas?

Dažniausiai pūsleline užsikrečiama glaudaus kontakto su sergančiu žmogumi metu. Herpes virusu neretai užsikrečiama ir per kraują, kartais net atliekant kraujo perpylimą. Taip pat pūslelinė gali iškilti ir nusilpus organizmo imunitetui, keičiantis orams, peršalus, po menstruacijų ar patyrus stresą.

Kokie lyties organų pūslelinės simptomai?

Manoma, kad dažniausiai virusu užsikrečiama pirmaisiais gyvenimo metais. Kartais nutinka, kad tiesiog susergama staiga.

„Įdomu tai, kad po užsikrėtimo Herpes virusas kurį laiką išlieka neaktyvus ir pasireiškia vėliau, tik susidarius palankioms aplinkybėms – jei palankios aplinkybės virusui suaktyvėti nesusidaro, galima net visą gyvenimą apie virusą nežinoti“, – pasakojo akušerė-ginekologė Ona Černiauskaitė.

Tiek veido, tiek lyties organų pūslelinės simptomai panašūs. Pirmiausiai, prieš iškylant pūslelei, ima dilgčioti ir niežėti viruso veikiamą vietą. Netrukus užkrėstoje vietoje iškyla vandeningų skaidrių pūslelių, kurių ima daugėti. Kartais, nors pakankamai retai, pakyla nedidelė temperatūra, maudžia raumenis, vargina bendras silpnumas, galvos skausmas ir padidėję limfmazgiai. Po kelių dienų pūslelės trūksta – susidaro atviros ir skausmingos žaizdelės, kurias vėliau užtraukia šašai.

Herpes simplex – virusas visam laikui

Tik ką užsikrėtus, pūslelinė sunkiai pastebima, kadangi virusas paprastai sukelia tik nežymų odos paraudimą. Kitą vertus, kai kuriems asmenims infekcijos pradžia būna itin ryški – būdingas karščiavimas, limfmazgių padidėjimas, skausmingas šlapinimasis, bendras silpnumas, meningito simptomai. Vėliau simptomai išnyksta, kadangi virusas pereina į latentinę būseną. Virusas visuomet įsiskverbia į kryžmens nervų galūnes, kuriose lieka visą gyvenimą, dažniausiai suaktyvėdamas vidutiniškai 4-5 kartus per metus. Tam tikri veiksniai – stresas, depresinės būklės, peršalimas, saulės spinduliai, hormoniniai pokyčiai mėnesinių metu silpnina imunitetą ir išprovokuoja infekcijos paūmėjimą.

Koks yra lytinių organų pūslelinės gydymas?

Gydoma geriamais, leidžiamais ir tepamais vaistais – nors vaistai pūslelinės visiškai neišgydo, tačiau padeda pristabdyti infekcijos plitimą ir lengvina simptomus. Pažeistą vietą, tik pajautus pirmuosius simptomus, reikėtų nedelsiant patepti antivirusiniu tepalu. Šiandien farmacijos rinka siūlo bespalvius tepalus ir gydomuosius pleistrus – vaistinės lentynose jų įvairovė. Kliaunantis liaudiškais metodais, iškilusias pūsleles veiksmingai džiovina eterinis arbatmedžių, greipfrutų ar melisų aliejus. Tam, kad infekcija neišplistų kitose kūno vietose, reikalaujama laikytis higienos.

„Pūslelinė tik iš pirmo žvilgsnio atrodo nekalta liga. Ypač sunkios negydomos pūslelinės komplikacijos yra smegenų apvalkalo uždegimas – meningitas ir neuronų uždegimas – encefalitas“, – perspėjo klinikos specialistė Ona Černiauskaitė.

Kokia yra pūslelinės profilaktika?

Nustačius Herpes virusą kraujo tyrimų metu, tam, kad virusas nepasikartotų, svarbu sistemingai ir nuolatos stiprinti imunitetą. „Biofirst“ klinikos preparataiizinas, vitaminai, imuno protektoriai  yra puikūs ligos atkryčių profilaktikai.

„Stenkitės kokybiškai pailsėti, išsimiegoti, nepervargti – stresas, nuovargis ir įtemptas darbas silpnina imuninės sistemos atsparumą. Rekomenduojama nepiktnaudžiauti kofeino turinčiais gėrimais, nepersikaitinti saulėje, atsisakyti žalingų įpročių ir grūdintis. Tam, jog virusu neapkrėstumėte artimųjų, patartina naudotis asmeniniu rankšluosčiu, puodeliu, higienos reikmeninis. Itin svarbus imuninės sistemos stiprinimas vitaminais ir imuninę sistemą stiprinančiais papildais – tai puiki profilaktika“, – patarė klinikos akušerė-ginekologė Ona Černiauskaitė.

„Per pastarus 2 dešimtmečius lytinių organų pūslelinės paplitimas išaugo 30 procentų, o paauglių tarpe padidėjo net 5 kartus. Ir tik 26 procentai asmenų, perdavusių užkratą savo partneriui, žinojo, kad jie užsikrėtę HSV-2 infekcija. Taip pat apskaičiuota, kad 20 procentų užsikrėtusių niekada nejunta jokių simptomų, arba infekcija pažeidžia tokias vietas, kurių pačiam apžiūrėti neįmanoma – pavyzdžiui gimdos kaklelį. Ši statistika leidžia drąsiai sakyti – saugūs lytiniai santykiai yra pirmasis žingsnis siekiant apsisaugoti save ir partnerį nuo Herpes genitalis“, – įspėjo specialistė.  

Daugumai žmonių lytinių organų pūslelinė nėra labai sunki liga –  ligos atveju, psichologinis diskomfortas neretai jaučiamas labiau nei fizinis. Ši liga gali būti nervingumo ir susierzinimo priežastimi. Iš savo prigimties intymių vietų ligos menkina savivertę, verčia jaustis nesaugiai intymių santykių metu. Deja, išgydyti ligos neįmanoma. Kaip dažnai liga kartosis, priklauso nuo žmogaus atsparumo – kai kuriems žmonėms pirminis viruso pasireiškimas būna vienkartinis, tačiau didžiajai daliai žmonių liga kartojasi dažnai, kai kuriems net kas mėnesį. Būna, kad liga nepasireiškia daug metų ir virusą „nešiojantis“ žmogus apie virusą net užmiršta, nes jis apie save tiesiog neprimena – būtent tokios lengvos ligos formos „Biofirst“ klinika Jums ir linki.