nerimasNagų ar lūpų kramtymas, išdžiūvusi gerklė, įsitempę raumenys ir netikrumo jausmas – tai tik keli simptomai, išduodantys, jog jaučiate nerimą. Natūralią emocinę reakciją į iškilusias nemalonias situacijas ar pavojų nors kartą gyvenime esame pajutę visi, tačiau šiandien pastebima, jog nerimo sutrikimai – generalizuoto nerimo sutrikimas, panikos atakos, įvairios fobijos – vis dažniau tampa priežastimi, paskatinančia atverti psichikos sveikatos specialisto kabineto duris.

Apie nerimą kalbėjomės su psichiatre Daiva Petravičiene.  

Kokie simptomai gali padėti atpažinti nerimą?

  • Irzlumas be jokios akivaizdžios priežasties;
  • Dirglumas savo ir supančios aplinkos atžvilgiu;
  • Miego sutrikimai bei dėl jų jaučiamas nuolatinis nuovargis;
  • Įsivaizduojamo svaigulio jausmas, netvirtumo, netikrumo būsena;
  • Pasireiškęs nerimas ir rūpestis, kada nėra kito pirminio psichiatrinio susirgimo simptomų;
  • Neramumo būsena – žingsniavimas pirmyn atgal, negalėjimas pasėdėti ramiai, kūno drebėjimas, nagų ar lūpų kramtymas, rankų ar pirštų sukiojimas; 
  • Susijaudinimas, pasireiškiantis prakaitavimu, krūtinės skausmais, burnos džiūvimu ar „kutenimu skrandyje“;
  • Nesąmoningas raumenų įtempimas bei dėl jų kilę galvos skausmai, išplitusio pobūdžio kaklo ir nugaros skausmai;
  • Sunku aiškiai galvoti – negalėjimas išmesti iš galvos nerimą keliančių minčių, sunkumas sukaupiant dėmesį ir susirūpinimas atminties praradimu.

Kada nerimas tampa sutrikimu?

Nerimas yra normali žmogaus gyvybinė funkcija. Padidėjęs nerimas kovinėje būsenoje reikalingas tam, kad kūnas efektyviau kovotų su mums iškilusiu pavojumi – pojūčiai tampa aštresni, mintys ir veiksmai greitesni, o raumenys gauna daugiau deguonies. Pavyzdžiui, sportininkams nerimas prieš varžybas padeda sutelkti jėgas bei dėmesį, geriau susikoncentruoti ir įveikti laukiančią užduotį.

„Vienintelis skirtumas tarp naudingo ir žalingo nerimo yra tas, kad pastarasis užtrunka per ilgai ir būna per daug intensyvus – užuot pagerinęs mūsų sugebėjimus, juos sumažina. Be to, nerimas gali pavirsti panikos ataka arba padidinti silpnumą, nuovargį, ir todėl nebeatlikti savo specifinės paskirties,“ – kalbėjo psichiatrė Daiva Petravičienė.

Jeigu jaučiate bent kelis nerimo požymius ir manote, jog galite turėti nerimo sutrikimų, nedvejokite ir kreipkitės į psichikos sveikatos specialistą. „Biofirst“ klinikoje psichiatrines konsultacijas teikia ilgametę patirtį turinti psichiatrė Daiva Petravičienė, kuri konsultuoja pacientus, turinčius dvasinių, laikinų emocinių sunkumų ar sergančius rimtais psichikos sutrikimais.

 

Psichiatro paslaugų kainos

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu