Konsultuoja Biofirst klinikos endokrinologė Gintautė Šapokaitė

Kas yra skydliaukės mazgai ir kaip juos atpažinti?

Skydliaukėje kartais susiformuoja nedideli mazgai. Daugeliu atvejų jie būna nepiktybiniai. Maži mazgai negydomi, tačiau juos svarbu stebėti. Dažniausiai mazgai nesukelia jokių simptomų, tačiau tais atvejais, kai jie gamina per daug tiroksino, pasireiškia hipertirozės požymiai. Jeigu segantis apykaklę, velkantis drabužius aukštu kaklu ar rišantis skarelę ant kaklo jaučiate ankštumo jausmą, atrodo, kad, tarsi, kas dusintų arba apčiuopėte kad ir nedidelį mazgelį, pasikonsultuokite su endokrinologu. Skydliaukės mazgai nesunkiai diagnozuojami ultragarsu.

Kaip diagnozuojama ir tiriama struma? 

Strumos diagnostika nėra sudėtinga. Paciento apžiūros metu, pirštais čiuopdamas kaklą, gydytojas gali aptikti padidėjusią skydliaukę. Jei taip nutinka, jis įvertina jos dydį, tikrina, ar nėra mazgelių. Jei yra, nustato jų struktūrą. Vėliau atliekami laboratoriniai skydliaukės hormonų tyrimai. Echoskopu tiriant skydliaukę tiksliai nustatomas jos padidėjimas ir aptinkami susiformavę mazgeliai. Tačiau vizualiai padidėjusi skydliaukė nėra vienintelė priežastis susimąstyti apie profilaktiką.

Į ką reiktų atkreipti dėmesį, kad ligą pastebėtumėte kuo anksčiau?

Pirmiausia, į pasikeitusią išvaizdą. Jei pastebite, jog jūsų plaukai ir oda ėmė sausėti, oda darosi šiurkšti, susilpnėja ir lūžinėja nagai, patinsta veidas – tai vieni iš požymių, rodantys, kad jūsų skydliaukė nėra pakankamai aktyvi ir gamina pernelyg mažai hormonų. Labai svarbus aspektas ir organizmo medžiagų apykaita – skydliaukės gaminami hormonai neretai lemia tukimą arba kūno svorio mažėjimą. Gausus prakaitavimas, karščio netoleravimas arba kojų šalimas bei drebulys – šį nepaaiškinamą temperatūrų svyravimą taip pat lemia skydliaukės veikla. Jei jūsų širdis pradėjo dirbti daug silpniau, jos ritmas tapo retesnis nei įprastai, atsiranda širdies permušimai, gali būti, jog tai liudija apie skydliaukės hormonų sumažėjimą. Mėnesinių ciklo sutrikimus jaučia beveik trečdalis skydliaukės ligomis sergančių moterų. Apatiškumas, mieguistumas, prasta nuotaika, pablogėjusi atmintis ir sunkus susikaupimas – tai nereta organizmo reakcija į neigiamus skydliaukės hormonų pokyčius. Nevalia nepaminėti ir bene rimčiausio ir svarbiausio skydliaukės sutrikimų padarinio – galimo sunkumo susilaukti atžalos. Besilaukiančioms sumažėjęs skydliaukės hormonų kiekis gali skaudžiai atsiliepti ir vaisiaus vystymuisi, todėl moterys ypatingai skatinamos stebėti svarbiausios organizmo liaukos funkcionavimą.

Į gydytoją endokrinologą rekomenduojama kreiptis, jei:

  • Šokinėja kraujospūdis, suaktyvėjo širdies ritmas, nuolat virpa rankos ar visas kūnas;
  • Be priežasties nuolat keičiasi nuotaika, vargina slogutis, nerimas, išryškėjo depresijos simptomai;
  • Tapote jautresnė šalčiui, muša karštis, pagausėjo prakaitavimas;
  • Išsausėjo oda, ėmė slinkti ir sausėti plaukai, padaugėjo spuogų, pigmentinių dėmių;
  • Nuolat jaučiate silpnumą, greitai pavargstate;
  • Be priežasties ėmė augti arba kristi svoris;
  • Atsirado išskyrų iš krūtų spenelių (tiek moterims, tiek vyrams);
  • Padidėjo plaukuotumas, sutriko mėnesinių ciklas;
  • Sumažėjo lytinis aktyvumas, o vyrams sutriko erekcija;
  • Padidėjo cholesterolio kiekis kraujyje;
  • Sumažėjo ar padidėjo kalio, natrio, kalcio kiekis kraujyje;
  • Ėmė vystytis osteoporozė, retėti kaulai;
  • Padidėjo kaklo apimtis, apčiuopiate mazgelių kakle.

Endokrinologo paslaugų kainos