Oda – tai didžiausias žmogaus organas, atsakingas už labai svarbias organizmo funkcijas: apsauginę, sensorinę bei temperatūros reguliavimo. Sveika ir graži oda yra dar ir savotiška vizitinė kortelė, kuria kasdien rūpinamės pirmiausia mes patys. Tačiau tie, kas namų sąlygomis negali išspręsti odos, nagų ar plaukų problemų, kreipiasi į specialistus, kurių pasiūla šiais laikais kaip niekad gausi. Apie tai, kaip nepasiklysti tarp dermatologijos bei kosmetologijos ir pasirinkti teisingai, pasakoja Kaune įsikūrusios „Biofirst“ klinikos odos priežiūros specialistės.

Dermatologija ar dermatovenerologija? Kuo visa tai skiriasi?
Dermatovenerologė Sandra Bytautienė:
"Nors terminas „dermatologas“ yra kur kas dažniau vartojamas ir labiau įsisąmonintas nei „dermatovenerologas“, būtent pastarasis yra tikslesnis. Lietuvoje oficiali odos gydytojo licencija tik taip ir vadinasi. Darbe grožio įstaigoje pas mus dažniau apsilanko pacientai, turintys odos ligų, galbūt dėl šios priežasties buvome pakrikštyti „dermatologais“, nors, kaip minėjau, tai nėra oficialus ir gydytojo kompetenciją atitinkantis pavadinimas. Šiais laikais populiaru vadintis „estetinės medicinos gydytojais“, tačiau Lietuvoje tokios specialybės nėra ir ji nėra licencijuota. Visa tai tėra rinkodaros triukas“. 

Ar dermatovenerologas tik gydo odos ligas ar gali padėti išspręsti estetines problemas?
“Mūsų specialybė reikalauja nepertraukiamo ir nuolatinio tobulinimosi, nes tiek odos ir venerinių ligų gydyme, tiek grožio industrijoje, nuolat atsiranda naujovių tiek gydyme, tiek pvz. injekcijų technikoje. Iš šalies gali pasirodyti, kad pvz.: botulino toksino ar hialurono injekcijų leidimas yra paprastas procesas, tačiau čia reikia įsisąmoninti vieną dalyką – medicininės žinios gali išgelbėti ne tik paciento grožį, bet ir sveikatą! Kovo mėnesį Lietuvoje buvo priimtas nutarimas, jog kosmetikai, kosmetologai, grožio terapeutai bei grožio estetikai neturi teisės atlikti invazinių procedūrų, pavyzdžiui, injekcijų. Todėl prieš registruojantis invazinei estetinei procedūrai, į paieškos tinklapį reiktų suvesti jūsų pasirinkto specialisto vardą bei pavardę. Gydytojų licencijos ir jų galiojimas yra prieinami viešai. Taip išvengsite nesąžiningų grožio industrijos darbuotojų, kurių, patikėkite, šiais laikais tikrai yra”.

Kokių pasekmių galime sulaukti, susivilioję žemomis paslaugų kainomis?
Dermatovenerologė Giedrė Gajauskienė:

„Galiu paantrinti kolegei, paminėdama tą patį botulino toksino pavyzdį. Kaip bebūtų, tai yra vaistas, kuriuo galima gydyti net pvz.: perteklinį prakaitavimą (hiperhidrozę). Procedūra reikalauja gilių anatomijos žinių. Tai ypač akivaizdu, atliekant injekcijas veido srityje: per gilus ar ne vietoje padarytas dūris gali pažeisti nervą, jau nekalbant apie prastą estetinį vaizdą ir tiesiog norimo efekto nesuteikimą. Kitas pavyzdys – grybelio gydymas arba plaukelių šalinimas lazeriu. Tai yra pacientų vertinamos procedūros, nes grybelio gydymas lazeriu padeda išvengti didelių dozių medikamentinio gydymo, o lazeriu pašalintų plaukelių efektas yra vienas ilgaamžiškiausių iš visų metodų apskritai! Tačiau žinau atvejų, kai pacientai atkeliauja nudegintomis kūno vietomis, kurias gydyti turi dermatovenerologas. „Biofirst“ klinikoje, visas lazerines ir adatines procedūras be išimčių atlieka tik gydytojai, tuo tarpu puikios mūsų kosmetologės yra nepakeičiamos daugybėje kitų estetinių odos problemų sprendimuose.“

Kas yra kosmetologas ir kokias problemas sprendžia šis specialistas?
Kosmetologė Žaneta Lubianskienė:

Kosmetologas – tai aukštąjį, neuniversitetinį medicininį išsilavinimą turintis specialistas, teikiantis higieninės bei dekoratyvinės kosmetologijos paslaugas. Kosmetikas – medicininio išsilavinimo neturi, tačiau gali teikti ribotas kosmetines procedūras, epidermio lygmenyje. Atliekamų procedūrų spektras priklauso nuo grožio specialisto kompetencijos. Vienas šios specialybės ypatumų – tai nuolatinis mokymasis, praplečiantis ir kartu apibrėžiantis specialisto kompetencijų ribas. Kosmetologas profesionaliai parenka odos priežiūros priemones, atlieka įvairias aparatines veido bei kūno procedūras, veido masažus, padeda įveikti tokias populiarias problemas, kaip aknė, raukšlelės, atlieka veido valymą, įvairius odą maitinančius bei revitalizuojančius ritualus ir panašiai. Makiažas bei depiliacija – irgi yra kosmetologo darbo dalis, tačiau vieni specialistai turi vienokią patirtį ir kompetenciją, kiti – kitokią. Nuo savęs galėčiau patarti, visada teikti prioritetą kosmetologui, turinčiam medicininį išsilavinimą. Nors mes odos ligų negydome, tačiau bet kokia kosmetologinė procedūra visvien pareikalauja medicininių žinių. Profesionalus kosmetologas niekada nesutiks jums suleisti pvz.: hialurono užpildų ar botulino toksino, o verčiau nukreips pas dermatovenerologą. Tarpusavyje mes nekonkuruojame, kaip tik galime atpažinti įvairias odos būkles ir sinergiškai nuspręsti ar pacientui reikia kosmetologo, ar dermatovenerologo pagalbos. Klientas atvyksta pagalbos dėl to, kad pats su tam tikra problema nesusitvarko, todėl sąžiningų odos specialistų užduotis yra ne tik nukreipti teisinga linkme, bet ir nepakenkti.”   

Užsiregistruoti galite:Registracija internetu