Vargina alergija? Išsiaiškink priežastis. Alerginis odos lopo testas

alerginis odos lopo testas

Šiuo metu sukaupti duomenys rodo, jog alerginės ligos paplitusios visose šalyse, o jų skaičius turi tendenciją nuolat didėti. Prieš gydantis alerginius susirgimus būtina sužinoti, kas dėl jų atsiradimo kaltas, o nustatyti kam konkrečiai yra alergiškas žmogus galima tik atlikus išsamius tyrimus. Alerginis odos lopo testas – ypač efektyvus metodas nustatant galimas alergijos priežastis ir svarbius ją provokuojančius veiksnius.

 

Į klausimus apie tyrimą, jo svarbą ir naudą atsako „Biofirst“ klinikos gydytoja dermatovenerologė, mokslų daktarė Jurgita Karčiauskienė.

 

Kuo odos alergenų lopo testai yra naudingi pacientui?

Odos alergenų lopo testai parodo lėto tipo alerginę reakciją į dažniausiai aplinkoje sutinkamus kontaktinius dirgiklius, kurie gali sukelti įvairius bėrimus. Tai pagrindinis tyrimas, padedantis nustatyti kontaktinės alergijos priežastį, nes tik ją suradus ir jos vengiant liga nesikartoja.

 

Kokius simptomus pastebėjus rekomenduojama atliktį odos lopo testą?

Alergenų lopo testas rekomenduojamas įtariant kontaktinę alergiją, kuri dažniausiai pasireiškia įvairias bėrimais, ypač dažnai rankų, veido srityje. Šiai ligai būdingas ilgalaikis bėrimas, kai skiriami vaistai nuo alergijos tik laikinai pagerina ligos eigą, tačiau susidūrus su ligą provokuojančiu alergenu, bėrimai atsinaujina ar net išplinta. Taip pat alergenų lopo testai atliekami sergant kitomis lėtinėmis uždegiminėmis odos ligomis, kai jų gydymas yra apsunkintas ir mažai efektyvus.

 

Ar atliekant odos lopo testą galima pastebėti naujų alergenų atsiradimą ir užkirsti tam kelią?

Alergenų lopo testai dažniausiai sudaromi remiantis regione paplitusiais alergenais arba profesiniais veiksniais. Dažnai įtariant vieną ligos priežastį, pavyzdžiui – alergiją nikeliui, kuri yra viena iš dažniausiai paplitusių kontaktinių alergijų Europoje, taip pat nustatoma, kad pacientas yra alergiškas kitiems metalams. Todėl net ir įtariant konkretų veiksnį, kaip kontaktinio dermatito priežastį, rekomenduojama atlikti alergenų lopo testą. Dažnai po tyrimo paaiškėja, kad pacientas alergiškas daugeliui medžiagų, todėl tik jų visų vengiant galima sėkmingai kovoti su kontaktine alergija. Būna atvejų, kai bėrimai pacientą veide, apie burną vargina daugelį metų. Dažnai jis aplanko kelis specialistus, atliekami tyrimai, skiriamas gydymas, tačiau bėrimai vis kartojasi ir kartojasi. O atlikus alergenų lopo testą paaiškėja, kad pacientas alergiškas metalams – pasirodo, prieš atsirandant bėrimams, pacientui buvo įdėti dantų protezai, turintys metalo. Tokių situacijų yra tikrai daug, todėl alergenų lopo testas yra labai naudingas tyrimas ieškant besikartojančių bėrimų priežasties. Iš tiesų, neretai testas būna neigiamas, nors pacientą bėrimai vargina ir toliau. Taip yra todėl, kad alergizuoti gali be išimties visos mūsų aplinkoje sutinkamos medžiagos, o į alergenų rinkinius įeina dažniausios. Visų įdėti neįmanoma, nes tai tūkstančiai medžiagų. Vis dėl to, jei kažkokia medžiaga neįeina į rinkinio sudėtį, bet pacientas įtaria, kad ji yra jo odos negalavimų priežastis, galima specialiai šią medžiagą paruošus, su ja atlikti alergeno lopą.

 

Ar alergenų lopo testas turi šalutinį poveikį?

Atliekant alergenų lopo testą, dažniausiai ant nugaros odos aplikuojamos specialios mažos kameros, kuriose yra alergenai. Lopo testas ant nugaros fiksuojamas specialiais medicininiais pleistrais. Testas nuimamas po 48 valandų, vertinamas po 72 valandų ir, esant reikalui, vėliau. Alergenų lopo testams fiksuoti dažniausiai naudojami specialūs fiksuojantys pleistrai, kurie odą dirgina mažai, tačiau odos reakcija į pleistrą yra individuali ir nuėmus pleistrą galimas odos paraudimas ir perštėjimas. Šie simptomai dažniausiai praeina per kelias valandas, kartais dienas. Tuo tarpu odos reakcija alergeno lopo testo kamerų, kuriuose būna alergenas, vietose, esant tikrai kontaktinei alergijai, net ir nuėmus testą kelias dienas ryškėja. Būtent todėl tikrasis alergeno lopo testo vertinimas vyksta ne iš karto nuėmus testą, o po 24 valandų nuo nuėmimo ar vėliau.

 

Ar būtina specialiai ruoštis odos lopo testui?

Prieš atliekant alergenų lopo testą, nugaros oda turi būti neišberta, neištepta kremais. Ne mažiau nei mėnesį iki alergenų lopo testo uždėjimo tyrimo vieta turėtų būti negavusi ultravioletinių spindulių poveikio.

 

Kada testo reikėtų vengti?

Jei skiriamas gydymas geriamaisiais gliukokortikoidais ar kitais imunitetą slopinančiais vaistais, tyrimą reiktų atidėti, ir atlikti praėjus bent 1 mėnesiui nuo šių vaistų vartojimo nutraukimo. Taip pat tyrimas neatliekamas nėščiosioms ir žmonėms, kuriems tuo metu ligos eiga yra labai sunki ir išbertas didelis kūno odos plotas.

Alerginio lopo testo kainos